Home
Nova vrsta klena opisana u Sloveniji, Ipak živi i u Istri
- Details
Istraživanjima slovenskih kolega ihtiologa, tijekom 2010. otkrivena je i opisana nova vrsta klena - Squalius janae - u Istri, te je utvrđeno da dolazi samo u rijeci Dragonji i pritocima (Bogutskaya & Zupančič, 2010). Kasnijom analizom ustvrđeno je da navedena vrsta dolazi i u riječicama Pazinčici, Boljunšćici i Čepićkom polju (nekadašnje Čepić jezero) (Zupančič et al., 2010) u okolici Pazina (središnja Istra). Vrlo je vjerojatno da ova vrsta još naseljava i rijeke Rašu i Mirnu gdje dijeli stanište sa primorskim klenom Squalius squalus.
Read more: Nova vrsta klena opisana u Sloveniji, Ipak živi i u Istri
Ulovljena rijetka i ugrožena zlousta u rijeci Krki
- Details
Pastrva zlousta (Salmothymus obtusirostris krkensis) iz rijeke Krke ipak nije izumrla i ponovno je ulovljena 26. travnja 2011. u jezeru Brljan.
Read more: Ulovljena rijetka i ugrožena zlousta u rijeci Krki
Knjiga "Endemske vrste riba Jadranskog sliva"
- Details
Plakat ugroženih slatkovodnih riba Hrvatske
- Details
Državni zavod za zaštitu prirode izdao je plakat s popisom i slikama ugroženih vrsta slatkovodnih riba Hrvatske.
Za više informacija i za download (pdf) posjetite web stranice Državnog zavoda za zaštitu prirode.
Pročitajte više o ugroženim vrstama i endemima Republike Hrvatske na našim web stranicama stranicama.
Postoji li u Hrvatskoj patuljasti somić (Ameiurus nebulosus)?
- Details
Novija istraživanja na Zavodu za zoologiju vertebrata Biološkog odsjeka PMF-a pokazala su da je u Hrvatskoj gotovo iskljućivo prisutan crni somić (Ameiurus melas) iako je dugi niz godina prevladavalo mišljenje da je u naše vode unesen samo Ameiurus nebulosus.
Razlike između A. nebulosus i A. melas
Read more: Postoji li u Hrvatskoj patuljasti somić (Ameiurus nebulosus)?
Marcelo Kovačić otkrio novu vrstu glavoča
- Details
RIJEKA – Nova vrsta glavoča, koju je tijekom istraživanja 1999. godine u slivu Neretve pronašao muzejski savjetnik riječkog Prirodoslovnog muzeja u Rijeci dr. Marcelo Kovačić sa suradnicima, nedavno je doživjela znanstvenu potvrdu objavom rada, kao i znanstveno ime – Knipowitschia radovici ili Radovićev glavoč. Istraživanja rijeka Jadranskog sliva započeli su biolozi Prirodoslovnog muzeja Rijeka, a dosad nepoznata vrsta glavoča pronađena je ronjenjem u rijeci Norin, desnom pritoku Neretve, kod mjesta Vid.
dr. Marcelo Kovačić
Otkrivena najmanja riba na svijetu
- Details
Znanstvenici su otkrili najmanju ribu na svijetu, vrstu koja živi u vlažnim močvarnim područjima jugoistočne Azije. Kada dosegne maksimalnu veličinu, veličine je komarca.
Crvena knjiga slatkovodnih riba Hrvatske
- Details
Ministarstvo kulture i Državni zavod za zaštitu prirode izdali su u svibnju 2006. Crvenu knjigu slatkovodnih riba Hrvatske.
Sa do sada zabilježenom 154 vrste slatkovodnih riba, od čega ih je 18 hrvatskih endema, Hrvatska je ihtiofaunom druga najbogatija zemalja Europe. Slatkovodne ribe jedna su od najugroženijih skupina kralješnjaka. Stoga ne čudi da je 91 svojta riba uključena u Crvenu knjigu slatkovodnih riba Hrvatske, što predstavlja čak 60% slatkovodne ihtiofaune Hrvatske.
Endemske vrste riba Jadranskog sliva
- Details
Autor: D. Jelić
78 stranica
Knjiga Endemske vrste riba Jadranskog sliva je publikacija koja je rezultat suradnje Agencije za zaštitu okoliša, Hrvatskog društva za biološka istraživanja i Državnog zavoda za zaštitu prirode. U njoj su opisane endemske vrste riba jadranskog sliva i uzroci njihove ugroženosti.
Te su vrste neprocjenjivo vrijedne i čine važan dio europske biološke raznolikosti. Za mnoge od njih još se utvrđuje točna rasprostranjenost, a nekim manje poznatim svojtama još nije do kraja utvrđen taksonomski status te se i dalje istražuju.
Preporuka: ****
Knjigu možete besplatno preuzeti ovdje